Tillbaka till katalog

Bordslampa Elektroskandia

Bordslampa Elektroskandia
Bordslampa Elektroskandia
Bordslampa Elektroskandia
Bordslampa Elektroskandia
Bordslampa Elektroskandia
Bordslampa Elektroskandia
Bordslampa Elektroskandia
Bordslampa Elektroskandia

Klubbat för:

2 400 SEK

Estimate

2 000 SEK

Description

BORDSLAMPA, plåt samt metall, 1940-tal, Elektroskandia, grön, etikettmärkt, höjd ca 34 cm, kupans diameter ca 30 cm

HISTORIK: enligt uppgift framtagna för Statens Järnvägars kontor på Stockholms centralstation

Detta föremål ingår i tema-auktionen "Light Up the Dark"

Condition

Bruksslitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Auktionsnummer:

609267

Date:

2019-01-27