Tillbaka till katalog
Bordslampa Elektroskandia
Klubbat för:
2 400 SEK
Estimate
2 000 SEK
Description
BORDSLAMPA, plåt samt metall, 1940-tal, Elektroskandia, grön, etikettmärkt, höjd ca 34 cm, kupans diameter ca 30 cm
HISTORIK: enligt uppgift framtagna för Statens Järnvägars kontor på Stockholms centralstation
Detta föremål ingår i tema-auktionen "Light Up the Dark"
Condition
Bruksslitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
Auktionsnummer:
609267
Date:
2019-01-27