Skrivbordsstol Eames för Miller

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 500 SEK

CHARLES & RAY EAMES "EA 107", skrivbordsstol, Herman Miller, formgivningsår 1958, stomme i aluminium, med karmar och centralfot, klädsel i mörk textil , etikettmärkt Herman Miller samt inpressat i ramen 680/86 samt 938-017, sitthöjd ca 45 cm

Slitage kring karmar och stomme med nött krom och mindre repor, nött klädsel, kraftigt flagnad centralfot

609356

2019-01-29