Tumlare 1700-talets slut

Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut
Tumlare 1700-talets slut

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

TUMLARE, 3 st, silver, stämplade Aron Wangstelius (mästare i Torshälla 1752-1794-), Torshälla 1779, Jonas Elg (mästare i Västerås 1772-1817), Västerås 1792, Johan Leffler (mästare i Falun 1754-1800), Falun 1795, höjd 2,7-3,2, diameter 5,5-6 cm, vikt ca 36 g

Slitage, något buckliga, en med bristning/mindre hål

609491

2019-01-29