Väggur senbarock av Hans Eneroth

Klubbat för:

4 000 SEK

5 000 SEK

HANS ENEROTH (manufakturist och urmakare i Norrköping, privilegium 1761) väggur, senbarock, urtavlan signerad H Eneroth Norrkiöping N:o 8, urtavla av mässing, sifferring med romerska siffror, dekor av tenn av keruber bärande kunglig krona samt seraf, målat fodral av furu, ett lod medföljer, höjd 48, 24 x 15,5 cm

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2003, nr 1764

SAV garanterar ej funktionen.

609506

2019-01-29