Hilma Persson Hjelm Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

1 600 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

HILMA PERSSON HJELM (1877-1953), egen verkstad i Arvika, vaser 10 st och skål av lergods, polykrom dekor och glasyr, signerade HP 8, 406, 911, 340, 509, 297, 199, 197, 790, 182, skålen utan nummer, höjd 4,5-13 cm
Skador: 5 stycken med nagg

Zustandsbeschreibung

Flertaler nagg och lagningar,

609592

2019-01-29