Piphuvud av Sofia Isberg

Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg
Piphuvud av Sofia Isberg

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SOFIA ISBERG, s.k. sjöskumspipa, björk, omkring mitten av 1800-talet, av Sofia Isberg, skaftet med skuren dekor i form av vinrankor, akantusblad samt band med mille fiori, övergång mellan skaft och piphuvud i form av två lejon, piphuvudet med centralt motiv av den adliga ätten Blomstedts vapensköld, flankerat av akatusblad och blommor, locket med skulpterat lejon, 5 silvermonteringar stämplade SPD, Uppsala 1854 (Sven Petter Dahlgren, verksam 1844-56, Uppsala), skulpterat parti längd ca 22 cm, hela pipans längd ca 53 cm

Brukssltiage, spricka vid skaftet samt vid piphuvudet, svansen på lejonet vid locket är av samt mindre träflisa som lossnat vid ena tassen

609640

2019-01-30