Tekanna Kina
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEKANNA, porslin, Kina, 1900-talets början, cylinderformad, med sil (insats), dekor av sångfåglar vid krysantemum i järnoxid, sepia samt emaljfärger, kalligrafi med ett sigill, dubbel metallhänkel, botten med fyra karaktärers märke (Guan Yao Nei Zao), höjd ca 12 cm
Smärre slitage, locket med nagg/retusch, mynningen med nagg, pipen med lagning, insatsen med nagg
609662
2019-01-30