Byrå rokoko Ludwig Neijbers d.ä.:s art
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Ludwig Neijber d.ä.:s art, fanerad amarant, jakaranda och plommon, brännförgyllda beslag med dekor av rocailler och växtornamentik, parkettläggning, dekor av friser och romber, skiva av kalksten med dubbla åsar, nyckel medföljer, höjd 81, 126 x 63 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 277, jämför snarlik byrå av Ludwig Neijber d.ä.
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Fanérlagningar och skador, beslag på fotavslut och lambrekäng saknas
609675
2019-03-10