Dosa 1700-tal
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOSA, mässing, 1700-tal, invändigt förtennad, dekor av putti och kungakrona samt med text "Walsingna Års Växten Bergs Bruken ock Andra Lofliga Näringsmedel 1769" samt "Fruchta Gud Ära Konung *D.G. REX UE. 1773, invändigt märkt IX, längd ca 11 cm
Slitage. Smärre bucklor,
610296
2019-01-31