Gustave Frederic Michel
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GUSTAVE FREDERIC MICHEL (Frankrike 1851-1924): Venus, signerad, marmor, höjd 74 cm
PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2007, katalognr 2485
Gustave Frédéric Michel var en skicklig fransk bildhuggare och ansågs vara "en av de mest berömda franska skultörerna i början av förra seklet".
Han studerade vid École des Beaux-Arts och utförde en mängd statyer och monumentalverk, framför allt i Paris. Däribland till Världsutställningen (1889), Alexanderbron (1900), parken i Saint-Cloud (1906), Luxembourgmuseet och Tuilerierna (1910). Han erhöll flera gånger franska hedersmedaljen
Lagning, tygskynket med sammanfogade bitar på vänstra sidan
610398
2019-03-10