Gustave Frederic Michel

Gustave Frederic Michel
Gustave Frederic Michel
Gustave Frederic Michel
Gustave Frederic Michel
Gustave Frederic Michel
Gustave Frederic Michel
Gustave Frederic Michel
Gustave Frederic Michel
Gustave Frederic Michel
Gustave Frederic Michel

Klubbat för:

24 000 SEK

30 000 SEK

GUSTAVE FREDERIC MICHEL (Frankrike 1851-1924): Venus, signerad, marmor, höjd 74 cm

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2007, katalognr 2485

Gustave Frédéric Michel var en skicklig fransk bildhuggare och ansågs vara "en av de mest berömda franska skultörerna i början av förra seklet".

Han studerade vid École des Beaux-Arts och utförde en mängd statyer och monumentalverk, framför allt i Paris. Däribland till Världsutställningen (1889), Alexanderbron (1900), parken i Saint-Cloud (1906), Luxembourgmuseet och Tuilerierna (1910). Han erhöll flera gånger franska hedersmedaljen

Lagning, tygskynket med sammanfogade bitar på vänstra sidan

610398

2019-03-10