Samling handskrifter rörande Ebbetorp, Linnerhielm

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SAMLING HANDSKRIFTER RÖRANDE EBBETORP OCH FAMILJEN LINNERHIELM 1777-1869.

27 handskrifter omfattande totalt ca 110 skrivna sidor. De flesta dokumenten från Norra Möre häradsrätt innehållandes lagfarter, uppteckningar och domslut rörande Ebbetorp och familjen Linnerhielm. Andra dokument i samma ärenden undertecknade av bland annat Samuel Trädgårdh, Carl Ludvig Flemming, Adolph Hamilton, Johan von Strokirch, Gustava Johanna Margareta Ulfsparre samt 6 dokument undertecknade av Carl Linnerhielm, varav 3 med sigill. Dokumenten
daterade mellan 1777-1869.
Samlingen i huvudsak i gott skick, småfläckar, smärre revor och pappersförluster.

Ebbetorp, Norra Möre Härad, Dörby socken i Kalmar län, har anor från 1500-talet och tillföll 1758 familjen Linnerhielm då Per Linnerhielms (1694-1765) hustru ärvde det av sin far. Därefter ägdes gården av kanslirådet och författaren Jonas Carl Linnerhielm (1758-1829). Carl Linnerhielm uppförde 1797 en ny huvudbyggnad och inredde hemmet med både en konstsamling samt ett
bibliotek. Ebbetorp är avtecknat i Linnerhielms "Bref under resor i Sverige", 1797.

Tillsammans med 8 "Månads-Taxa, hwarefter följande persedlar skola försäljas i Stockholm" 1765-1766. Större fuktfläckar, revor, pappersförluster, vissa med textförlust.

Se text

610522

2019-02-14