Gustav II Adolf belägringen Riga 1621
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUSTAV II ADOLF (1594-1632), kung av Sverige 1611.
Egenhändigt undertecknat dokument daterat 15 november 1621 i Riga. Brev skrivet strax efter det att de svenska trupperna intagit Riga efter belägringen som varade i en och en halv månad. Brevet rör Otto von Sack (1589-1654) och innehåller instruktioner för denne samt rapportering från Riga, bland annat rörande Jesuitorden.
Folio (325x200 mm). 4 sidor, varav 2 skrivna.
Ett antal mindre revor samt en större fuktfläck i text, sigillet skadat, genomblött till motstående sida samt med 1x1 cm stort hål med mindre textförlust, ryggen med en senare, men inte modern, lagning.
Proveniens: Kulla Gunnarstorp.
Se text
610524
2019-02-14