Stockholmskartor
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOCKHOLMSKARTOR.Trakten omkring Stockholm i IX blad. Utgifven av topografiska corpsen 1861.
[C:a 640 x 600 mm]. 9 på linneväv uppfodrade färglitograferade kartor i skala 1:20000. Några med smärre skador och lagningar i kanterna. I nött klot- och pappmapp, knytbanden delvis avslitna.
Uppmätt 1844-1850. Detaljerade kartor över Stockholm och dess omgivningar.
Ovanlig.
Se text!
610648
2019-02-01