Stockholmskartor

Stockholmskartor
Stockholmskartor
Stockholmskartor
Stockholmskartor
Stockholmskartor
Stockholmskartor
Stockholmskartor
Stockholmskartor

Klubbat för:

3 600 SEK

2 000 SEK

STOCKHOLMSKARTOR.Trakten omkring Stockholm i IX blad. Utgifven av topografiska corpsen 1861.

[C:a 640 x 600 mm]. 9 på linneväv uppfodrade färglitograferade kartor i skala 1:20000. Några med smärre skador och lagningar i kanterna. I nött klot- och pappmapp, knytbanden delvis avslitna.

Uppmätt 1844-1850. Detaljerade kartor över Stockholm och dess omgivningar.
Ovanlig.

Se text!

610648

2019-02-01