Ekelöf i bibliofilutgåva

Ekelöf i bibliofilutgåva
Ekelöf i bibliofilutgåva
Ekelöf i bibliofilutgåva
Ekelöf i bibliofilutgåva
Ekelöf i bibliofilutgåva
Ekelöf i bibliofilutgåva
Ekelöf i bibliofilutgåva
Ekelöf i bibliofilutgåva

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

EKELÖF I BIBLIOFILUTGÅVA. EKELÖF, GUNNAR. Sent på jorden av Gunnar Ekelöf. Litografier av Tor Bjurstyröm. Stockholm, Bonniers, 1952.
4:o. 330 x 256 mm. 74, (1) s. 14 litografier.
Lösa ark i dubbel chemise, den yttre med smärre skador och blekt rygg med delvis bortnött titel, den inre med ägarnamnteckning. I nött och delvis blekt kassett.

Upplagan tryckt i 200 numrerade exemplar på velin pur chiffon du Marais, signerade av författare och konstnär, detta exemplar nummer 130.
Skador: Lös i ark i omslaget (tejpfläck i övre marginal). Något blekt rygg.

Se text!

610782

2019-02-07