Arne Jakobsen dörrhandtag
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, dörrhandtag, mässing, enligt uppgift prototyp till SAS-hotellet i Köpenhamn, 1960-tal, längd 14,5 cm
PROVENIENS
Gåva från Arne Jacobsen till nuvarande ägarens far som hade kontakt med Jakobsen i samband med byggandet av idrotthallen i Landskrona. Detta uppdrag fick Jacobsen 1957.
För konditionsrapport kontakta andreas.knutsson@auktionsverket.se
något anlupen
611057
2019-03-10