Arne Jakobsen dörrhandtag

Arne Jakobsen dörrhandtag
Arne Jakobsen dörrhandtag
Arne Jakobsen dörrhandtag
Arne Jakobsen dörrhandtag

Klubbat för:

1 600 SEK

2 000 SEK

ARNE JACOBSEN, dörrhandtag, mässing, enligt uppgift prototyp till SAS-hotellet i Köpenhamn, 1960-tal, längd 14,5 cm

PROVENIENS
Gåva från Arne Jacobsen till nuvarande ägarens far som hade kontakt med Jakobsen i samband med byggandet av idrotthallen i Landskrona. Detta uppdrag fick Jacobsen 1957.

För konditionsrapport kontakta andreas.knutsson@auktionsverket.se

något anlupen

611057

2019-03-10