Kolonner trä 1700-tal

Kolonner trä 1700-tal
Kolonner trä 1700-tal
Kolonner trä 1700-tal
Kolonner trä 1700-tal
Kolonner trä 1700-tal
Kolonner trä 1700-tal
Kolonner trä 1700-tal
Kolonner trä 1700-tal

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KOLONNER/DEKORELEMENT, 1 par, trä, 1700-talets början, barock, enligt uppgift Nils Jacobsson Fluur (f. omkr. 1670 i Anundsjö, Ångermanland), spiralvriden form, avslut i form av korintiskt kapitäl, brun bemålning, höjd ca 73 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift från Nederluleå kyrka, Gammelstad, jmf. liknande kolonner i predikstolen från 1712

Kompletterade, lagningar, slitage, sprickor, färgbortfall

611075

2019-02-06