Skisser av Otto Boström
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKISSER AV OTTO BOSTRÖM. Mapp i formatet 515 x 340 mm, innehållande c:a 50 skisser samt ett ritblock. Blandade tekniker -blyerts, tusch, akvarell. Flertalet signerade och daterade 1887-91.
Några med skador, revor, fuktfläckar.
Otto Konrad Boström, (1868-1933), teckningslärare och målare, företrädesvis landskapsmotiv.
Se text!
611079
2019-02-07