Josef Frank karmstolar
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOSEF FRANK, modellnummer 695, karmstolar, 1 par, Firma Svenskt Tenn, ursprungligen formgiven 1935, stomme i mahogny, pärlspikad klädsel i rött skinn, etikettmärkt undertill, sitthöjd ca 48 cm
Detta föremål ingår i tema-auktionerna "Möbeldesign" samt. "Scandinavian Design"
Bruksslitage, skinnet med krackelyr på bägge
611482
2019-02-27