Josef Frank karmstolar

Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar
Josef Frank karmstolar

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JOSEF FRANK, modellnummer 695, karmstolar, 1 par, Firma Svenskt Tenn, ursprungligen formgiven 1935, stomme i mahogny, pärlspikad klädsel i rött skinn, etikettmärkt undertill, sitthöjd ca 48 cm

Detta föremål ingår i tema-auktionerna "Möbeldesign" samt. "Scandinavian Design"

Bruksslitage, skinnet med krackelyr på bägge

611482

2019-02-27