Såssnipor Kina 1700-tal
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÅSSNIPOR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), profilerad kant, utvändig dekor av pagod samt tårpil på trädgårdsavsats vid flod i underglasyrblått, invändigt med pion i centrum och kantbård, längd ca 25 cm
En av något skev form, båda med lagningar, nagg, en hänkel med spricka
611589
2019-02-10