Brosch och örhängen spänneformade

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 500 SEK

BROSCH samt ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, G Dahlgren & Co, Malmö, spänneformade med hängande klappor, broschen med dekor av 3 mabépärlor, 1882, örhängen, 1 par, med skruvstiftsystem, 1886 höjd ca 7.8 cm totalvikt ca 14.7 g, etui medföljer

Skruvstiftsystemmet är silver och senare, tillägt av Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm, 1936, bruksslitage, ställvis anlöpning, några bucklor i hängange klappar, pärlorna med mindre ojämnheter på ytan och i formen

611625

2019-02-20