Medaljonger brosch och örhängen

Klubbat för:

450 SEK

Arviointi

1 000 SEK

Kuvaus

MEDALJONGER, 2 st, BROSCH samt ÖRHÄNGEN, 1 par, medaljong, 18k guld, öppningsbar, G Dahlgren & Co, Malmö, 1907, medaljong, förgyllt silver med rosa pastesten, öppningsbar, brosch, förgyllt silver, stjärnaformad med granater samt örhängen, 1 par, förgyllt silver, stjärnaformade med granater, skruvstiftsystem, broschensdiameter ca 4.2 cm, totalvikt ca 20.3 g

Kuntoraportti

Slitage, brosch är något snedd med lagningar till baksidan, några granater saknas, skruvstiftsystemmet är troligen senare

611700

Päivämäärä:

2019-02-20