Skedar silver 18/1900-tal

Skedar silver 18/1900-tal
Skedar silver 18/1900-tal
Skedar silver 18/1900-tal
Skedar silver 18/1900-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKEDAR, silver, bestående av: serveringsskedar, 6 st, svensk spetsig, inklusive: Anders Efraim Ahlbom, Västerås, 1813, Claes Christian Carlén, Borås, 1842 (5), kaffeskedar, 12 st, Chippendale modell, GAB, Stockholm, 1938, teskedar, 3 st, svensk spetsig, C G Hallberg, Stockholm, 1917, tesked, gammal fransk, Carl Wilhelm Edvall, Sundsvall, 1889, mockasked, empire, C G Hallberg, Stockholm, 1916, tesked, Frans Gustav Sahlin, Hudviksvall, 1878, längd ca 11-23 cm, totalvikt ca 642 g

Bruksslitage, ställvis anlöpning och mindre bucklor

611735

2019-02-20