Flintlåspistol
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, tysk, 1700-tal, signerad Ant. Hülsman, Essen, dubbelpipig, skuren helstock i valnöt med hornnäsa och graverade mässingsbeslag, kolvslut med maskaron, längd ca 38 cm
Mindre hål för upphängning upptagna i stock, kompletterad spik, korrosion
611812
2019-05-26