Korg och pall från Tikar
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLÄTAD KORG, växtdelar beklädda med olikfärgade glaspärlor, diameter 33 cm, PALL, skuret trä beklädda med olikfärgade glaspärlor, höjd 32 cm, båda Tikarfolket/ Ngambé, Kamerun
Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj
Korgen med skada i botten, pallen med slitage
612082
2019-02-08