Dan Wolgers skulptur
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DAN WOLGERS (född 1955): Skulptur, glödlampor, silikon, lamphållare, signerad, daterad och numrerad Dan Wolgers 1991, 2/10. Glödlampor, silikon, lamphållare, höjd ca 30 cm.
LITTERATUR: Dan Wolgers & Pontus Hultén: Dan Wolgers, 120 verk 1977-1996, Stockholm 1996, text sidan 65, jämför bild sidan 64
Utställningskatalog, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2001, jämför färgbild under år 1991
Skador: Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
slitage
612098
2019-02-10