Dan Wolgers skulptur

Dan Wolgers skulptur
Dan Wolgers skulptur
Dan Wolgers skulptur
Dan Wolgers skulptur
Dan Wolgers skulptur
Dan Wolgers skulptur
Dan Wolgers skulptur
Dan Wolgers skulptur
Dan Wolgers skulptur
Dan Wolgers skulptur

Klubbat för:

19 500 SEK

10 000 SEK

DAN WOLGERS (född 1955): Skulptur, glödlampor, silikon, lamphållare, signerad, daterad och numrerad Dan Wolgers 1991, 2/10. Glödlampor, silikon, lamphållare, höjd ca 30 cm.

LITTERATUR: Dan Wolgers & Pontus Hultén: Dan Wolgers, 120 verk 1977-1996, Stockholm 1996, text sidan 65, jämför bild sidan 64
Utställningskatalog, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2001, jämför färgbild under år 1991
Skador: Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

slitage

612098

2019-02-10