Tumlare 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

2 000 SEK

3 000 SEK

TUMLARE, 4 st., silver, stämplade Erik Lemon (mästare i Uppsala 1761-1800), Uppsala 1765, Bengt Hafrin (mästare i Göteborg 1770-1790, 1792-1803/04), Göteborg 1771, på fot med dekor av rocailler, Mikael Hammarberg (mästare i Härnösand 1758-1789/90), Härnösand 1782, samt en med bortslitna stämplar, höjd 3-3,5, diameter 5,5-6 cm, vikt ca 65 g

Slitage, något buckliga, en med bristning vid mynningen, en med bristningar, tre med äldre ägarinitialer på livet

612102

2019-02-06