Perukstock porslin Kina
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PERUKSTOCK, porslin, Kina, 1900-talets början, hexagonal form, dekor av sångfågel på prunusgren vid pion i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kalligrafi med ett sigill, botten med sigillmärke, höjd ca 27,5 cm
Mynningen med mindre nagg, smärre tillverknings
612228
2019-02-09