Bägare 1700-tal Adolf Fredrik

Bägare 1700-tal Adolf Fredrik
Bägare 1700-tal Adolf Fredrik
Bägare 1700-tal Adolf Fredrik
Bägare 1700-tal Adolf Fredrik
Bägare 1700-tal Adolf Fredrik
Bägare 1700-tal Adolf Fredrik

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BÄGARE, 1700-tal, konisk form, graverad dekor i form av korslagda lagerkvistar med kung Adolf Fredriks monogram under krona, höjd ca 14 cm

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

Ett litet nagg vid bägarens mynning

612402

2019-02-07