Hörnskåp bemålat av Nils Kreuger

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

NILS KREUGER (1858-1930): Hörnskåp egenhändigt bemålat, fyllning med motiv av skogsbryn och kreatur, signerad och daterad N. Kreuger 1898, bläck och färgkrita på furupannå, 53,5 x 11, nyckel medföljer, skåpets totala mått höjd 75, 55 x 40 cm

PROVENIENS: Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), syssling till konstnären, Karlstad
vidare i arv till nuvarande ägare

För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se

Smärre slitage och torrsprickor

612499

2019-03-10