Fåtöljer gustavianska 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, rygglänet med godronnerad dekor, sarger med bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i vitt, sitthöjd 43 cm
Smärre slitage, ett rygglän med smärre spricka, ställvis kompletterade sarger
612537
2019-02-07