Byrå stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

38 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, märkt med Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, förgyllda beslag av mässing, bukig form, hörn med förgyllda kannelyrer, parkettläggning en mosaik med friser och rombmotiv, beslagskedjor, dekor av akantus, rocailler, voluter och blomster, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, märkt med rödkrita Metz macker, nyckel medföljer, höjd 80, 127 x 65 cm

Johan Wilhelm Metzmacher, ämbetsmästare i Stockholm 1769-1783, var förutom sin verksamhet som möbelsnickare också en driftig handelsman och köpte in beslag och stenskivor till sina kollegor. Det förekommer därför skivor märkta med Metzmachers namn på möbler signerade av andra stockholmsmästare.

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Renoverad och kompletterad, smärre skador

612571

2019-03-10