Collier med korallkulor samt odlade pärlor

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

COLLIER, 2 st, inklusive 1 collier, doserat med korallkulor Ø ca 3.6-7.4 mm samt lås i 18k guld, 1800-talets mitt, stämplat ´´IL´´ (möjligtvis för Johan Liljedahl, Sölvesborg, verksam 1819-1865) samt collier, doserat med odlade pärlor Ø ca 3.5-6.9 mm samt silverlås prytt med pastestenar, monogram graverat med svensk importstämpel, längd ca 47-48.5 cm

Bruksslitage, några mindre ojämnheter på ytan av odlade pärlorna samt korallkulorna, låset av korallcollieret är något bucklad

612882

2019-02-09