Nils Kreuger färgkrita

Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

NILS KREUGER (1858-1930): Vid en lantgård. Hästar gå i bet, signerad och daterad N. Kreuger, Berglunda 24 jan 1906 (vid Eksjö), blyerts och färgkrita på brunt papper, 14,5x45,5 cm

PROVENIENS: Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), syssling till konstnären, Karlstad
vidare i arv till nuvarande ägare

LITTERATUR: Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 269

För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se

färgkrita på papper fäst på papper

613068

2019-03-10