Nils Kreuger färgkrita
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
NILS KREUGER (1858-1930): Hästar i öppet landskap, signerad och daterad N. Kreuger 5 juli 1904, färgkrita på papper fäst på pannå, 18x26,5
PROVENIENS: Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), syssling till konstnären, Karlstad
vidare i arv till nuvarande ägare
För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se
färgkrita på papper fäst på pannå
613075
2019-03-10