Nils Kreuger tuschlavering
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NILS KREUGER (1858-1930): Motiv invid hamnen i Warberg, signerad och daterad N. Kreuger Warberg 1894, tuschlavering på papper fäst på papper, 15,5x20 cm
PROVENIENS: Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), syssling till konstnären, Karlstad
vidare i arv till nuvarande ägare
För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se
613086
2019-03-10