Sabel Sverige 1800-tal
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SABEL, för officer, Sverige, 1800-talets senare del, mässingsfäste, märkt Morell & Co, otydlig text på klinga vid fästet, portepé, baljan i stål, längd ca 91, klinga 78 cm
Förgyllningsslitage, något anlupen klinga och balja, portepé med slitage och skador
613122
2019-02-15