Sabel Sverige 1800-tal

Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal
Sabel Sverige 1800-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SABEL, för officer, Sverige, 1800-talets senare del, mässingsfäste, märkt Morell & Co, otydlig text på klinga vid fästet, portepé, baljan i stål, längd ca 91, klinga 78 cm

Förgyllningsslitage, något anlupen klinga och balja, portepé med slitage och skador

613122

2019-02-15