Gottfrid Kallstenius, Månsken
Klubbat för:
52 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Skärgårdslandskap i månsken, signerad G. Kallstenius, olja på duk, 90 x 100 cm.
Motivet är hämtat från Källviks omgivningar utanför Loftahammar i Tjusts skärgård där Kallstenius 1903 lät uppföra ett sommarhus med ateljé.
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
613293
2019-03-10