Gottfrid Kallstenius, Månsken

Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Skärgårdslandskap i månsken, signerad G. Kallstenius, olja på duk, 90 x 100 cm.

Motivet är hämtat från Källviks omgivningar utanför Loftahammar i Tjusts skärgård där Kallstenius 1903 lät uppföra ett sommarhus med ateljé.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

613293

2019-03-10