Gottfrid Kallstenius, Efter Regn

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Efter regn, Grèz, Signerad ´vått i vått´ G Kallstenius samt signerad och betitlad "Efter regn, Kallstenius, Grèz -92", på baksidan, olja på tunn träpannå, 37 x 45 cm.

Förgylld räfflad originalram tillverkad av Aug. Andersson Förgyllare, Klarabergsgatan 32, Stockholm

I samband med sitt giftermål sommaren 1892 med konstnärinnan Gerda Roosval, lämnade Kallstenius Sverige för Frankrike, Hösten tillbringade det nygifta paret i den lilla fiskebyn Pouldu i Bretagne. När vintern närmade sig flyttade de till Paris och under våren 1892 till Grez sur Loing. Här föddes sonen John Gustaf Albert. Kallstenius har beskrivit deras ankomst till Grez (Åsa Frosteryd Jägerhorn, "Gottfrid Kallstenius - I tusen tallars skugga", 2010, s. 78):

"Under ett par timmars vacker järnvägsfärd söderut från Paris stiger man av vid en lantlig station Bourron. Den ligger mitt på slätten som är genomskuren av milslånga alléer av höga träd med små lövruskor i toppen. I norr står en grön vägg, Fontainebleauskogen. En linjerak och solig landsväg leder fram till byn mellan åkrarna, där prästkragar, blåklint och vallmo bilda buketter i trikolorens färger".

I Grez utförde Kallstenius sin kända målning föreställande två målande konstnärinnor vid ett vallmofält, av vilken den ena föreställer hans hustru Gerda. Andra betydelsefulla målningar tillkomna i Grez sommaren 1892 är de två monumentala målningarna "Ung Kärlek", föreställande två ungdomar planterande kål bland blommande fruktträd (Fastighets AB Högberga, Lidingö, tidigare i Klas Fåhreus samling) och "Tvätterskor i Grez sur Loing" (Privat ägo).

Den aktuella målningen skiljer sig i utförandet från andra kända landskapsmålningar av Kallstenius utförda i Frankrike. Kallstenius har övergivit det precisa och detaljerade utförande som var förhärskande bland svenska konstnärer verksamma i Grez. Kallstenius anammade dock aldrig koloniens dämpade färgskala, den senare delvis ett resultat av väderförhållandena i området. Den fria, närmast expressionistiska penselföringen, förebådar Kallstenius måleri under 1900-talet.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

613294

2019-03-10