Otto Hesselbom, Skymning

Otto Hesselbom, Skymning
Otto Hesselbom, Skymning
Otto Hesselbom, Skymning
Otto Hesselbom, Skymning
Otto Hesselbom, Skymning
Otto Hesselbom, Skymning
Otto Hesselbom, Skymning
Otto Hesselbom, Skymning
Otto Hesselbom, Skymning
Otto Hesselbom, Skymning

Klubbat för:

14 000 SEK

15 000 SEK

OTTO HESSELBOM (1848-1913): "Skymning - Motiv från Koppom", signerad O Hesselbom, olja på duk, 40,5 x 61 cm. Svart originalram. Utförd plein air (pinnhål synliga i duken).

UTSTÄLLD: (Möjligtvis), Stockholm, Hallins Konsthandel, Otto Hesselbom, 4 februari-4 mars 1910, nr. 9 "Skogshöjden"

Utöver det dalsländska landskapet har det sydvärmländska landskapet spelat störst roll i Hesselboms konstnärliga produktion.

I november 1900 under ett besök på Björnö gods i Värmland, vilket ägdes av riksdagsmannen Karl Hultcrantz, stiftade Hesselbom bekantskap med riksdagsmannen och bruksägaren Fredrik Canell (1846-1929), som innehade Koppums bruk beläget i Järnskogs kommun, 3 mil väst om Arvika, 1.5 mil från norska gränsen. Canell blev intresserad av Hesselbom som person såväl som hans konstnärskap och bjöd in honom till sin herrgård. Hesselbom besökte första gången Koppum hösten 1901 och kom att stanna där till juletid. Samma år beställde Canell den monumentala målningen "Vårt land" från Hesselbom (1.26 x 2.48 meter), vilken idag finns på Nationalmuseum (fig. 1). För ändamålet fick Hesselbom disponera en glasveranda på herrgården som ateljé som vette åt norr. "Vårt land" är inte bara Hesselboms mest kända målning, utan en av Sveriges mest kända landskapsskildringar då den förenar bilden av det svenska landskapet med fosterlandskärlek. Hesselbom kom regelbundet att vistas i Koppom fram till 1905 och utförde där flera målningar från bruket och dess omgivningar (P. Lidman & T. Löfgren, Arts longa, vita brevis. Otto Hesselbom 1845-1913, 1999, Katalog, ss. 294-95). Under sina resor till och från Koppum besökte Hesselbom inte sällan konstnärskolonien vid sjön Racken, vilket kom att göra avtryck i hans konst.

Fig. 1

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

613385

2019-03-10