Äldre historia, resor m. m., 14 vol.

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE HISTORIA, RESOR M. M. (14). Parti historia, reseskildringar m. m. från 1700- och 1800-tal, bland annat: RISLER. Lefwernes-beskrifning öfwer biskopen uti den Evangeliska Brödra-Kyrkan, August Gottlieb Spanegnberg... Öfwersättning från tyskan. Stockholm, 1796 (oskuren, i samytida marmorerat pappomslag, Olle Norbecks exlibris), DE LAPORTE. Le voyageur francois, ou la connoissance de l´ancien et du nouveau monde... Tome septieme. Paris, 1768 (oskuren, i samtida gråpappband, behandlar Sibirien, Novaja Semlja och Ryssland), (BUTEL-DUMONT). Histoire et commerce des Antilles Angloises. (Paris), 1758 (oskuren, i samtida gråpappband, en utvikbar graverad karta), (REBRÉN, red.). Twänne stora swenska herrars rese-beskrifning, ifrån Cypren, til Asien, förlofwade landet, Jerusalem, och Christi graf, jämte andra märkwärdiga orter och namnkunniga ställen, med chronologiska, genealogiska och geographiska anmärkningar, upsatte af L.R. Stockholm, 1768 (marmorerat samtida pappomslag, trasig rygg), ANGELINI (övers.). Historisk handbok för fruntimmer, i äldre och nyare historien. Del 1-4 (av 10). Stockholm, 1804-06 (oskurna, i nötta och trasiga tryckta pappersomslag, graverade planscher, 4 volymer).

Med flera, inalles 14 volymer, inbundna och häften. Ej kollationerade, defekter och skador kan förekomma liksom lösdelar ur längre verk.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Se text!

613477

2019-02-25