Äldre skönlitteratur, 12 vol.

Äldre skönlitteratur, 12  vol.
Äldre skönlitteratur, 12  vol.
Äldre skönlitteratur, 12  vol.
Äldre skönlitteratur, 12  vol.
Äldre skönlitteratur, 12  vol.
Äldre skönlitteratur, 12  vol.

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE SKÖNLITTERATUR (12). Parti omfattande sskönlitteratur, lyrik m. m. på franska, engelska och tyska, 1700- och 1800-tal. Bland annat: LONGFELLOW. Kavanagh, a Tale. Boston, 1849 (nött och delvis blekt originalklotband), DE CRÉBILLON. L´Écumoire ou Tanzaï et Néadarné, histoire japonaise. Maastricht, 1779 (nött samtida gråpappband, Katedralskolans, Lund, biblioteksstämplar), (VAN SWIETEN). Skapelsen, oratorium satt i musik af Joseph Haydn. Öfversättning. (Häftade, tre upplagor, 1801, 1813 och 1837), BIRKEDAL. Kirkeklokkeklangen i den norske Dal. Odense, 1869 (häftad, i tryckt omslag, ryggremsa med handskriven titel), BOCACCIO. Contes de J. Bocace. Traduction nouvelle, enrichie de belles gravures. Tome 3-10. London (?), 1779 (oskurna, i samtida pappband med trasiga ryggar, 4 volymer -tome 1-2 saknas, illustrerad med talrika kopparstick).

Med flera, inalles 12 volymer, inbundna och häften. Ej kollationerade, defekter och skador kan förekomma liksom lösdelar ur längre verk.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Se text!

613478

2019-02-25