Carl Harry Stålhane, vas, Rörstrand
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, monumental vas, Rörstrand omkring 1970, unik, kavlad, glasyr i blå, bruna och beige nyanser, egenhändigt signerad R CH Stålhane 3196, höjd 58 cm, 43 x 16 cm
PROVENIENS
Göran Flyxe (1932-2018), VD Rörstrand 1979, Boda Trading House AB 1981-1982.
Smärre slitage
613628
2019-02-20