Karmstolar Johan Lindgren
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), fåtöljer, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor av bladstav, ryggen krönt med humlekvist volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i grått, sitthöjd ca 40-42 cm
Proviniens: I arv till Friherinnan Hedvig Stiernstedt, Risberga Gård, Knivsta, sedan via giftemål till bergsingenjör Carl Gustav Dahlerus, Islinge gård, Lidingö. Därefter i arv till nuvarande ägare.
Slitage, fläckar, ty med skador, senare bemålning, sprickor, en stol med senare baksarg
614066
2019-02-13