Karmstolar Johan Lindgren

Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren
Karmstolar Johan Lindgren

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), fåtöljer, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor av bladstav, ryggen krönt med humlekvist volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i grått, sitthöjd ca 40-42 cm

Proviniens: I arv till Friherinnan Hedvig Stiernstedt, Risberga Gård, Knivsta, sedan via giftemål till bergsingenjör Carl Gustav Dahlerus, Islinge gård, Lidingö. Därefter i arv till nuvarande ägare.

Slitage, fläckar, ty med skador, senare bemålning, sprickor, en stol med senare baksarg

614066

2019-02-13