Terrin med lock, Tyskland

Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland
Terrin med lock, Tyskland

Klubbat för:

14 500 SEK

12 000 SEK

TERRIN med LOCK, möjligen Proskau, Tyskland 1700-talets andra hälft, flintgods, målad dekor av blommor i starkeldsfärger, rocailler i blått, modellerad dekor av maskaroner, lockknopp i form av putto sittande på grönsaksknippe, höjd 40, längd 68 cm

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, nr 1765, jämför terrin från Proskau

Greve Leopold von Proskau startade 1763 en fajansfabrik i Pruszkow (Proskau) i provinsen Schleisen, Preussen (numera delar av Tyskland, Polen och Tjeckien). 1769 förvärvades fabriken av Johann Carl von Dietrichstein som 1783 sålde fabriken till Fredrik den store av Preussen av vilken Johann Gottlieb Leopold arrenderade fabriken år 1783-1788. Produktionen lades ner år 1850. Även fajansfabriken i Stralsund tillverkade vid samma tid denna modell av terrin.

Skador och lagningar

614136

2019-02-13