Skålfat Kina Kangxi
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), märke och period, konturerat brätte, centrumdekor av kvinnor på terrass i underglasyrblått, brättet med reserver i försänkt releif av stiliserade blommor, botten med Kangxis sex karaktärers märke, diameter ca 27 cm
Nagg, sprickor, kantlagning
614166
2019-02-15