Skålfat Kina Kangxi

Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), märke och period, konturerat brätte, centrumdekor av kvinnor på terrass i underglasyrblått, brättet med reserver i försänkt releif av stiliserade blommor, botten med Kangxis sex karaktärers märke, diameter ca 27 cm

Nagg, sprickor, kantlagning

614166

2019-02-15